logo skc

18. MEĐUNARODNI SALON STRIPA SKC BEOGRAD

c_1100_0_16777215_00_slike_21_08-09_grand-prix_naslovna.jpg

16. SEPTEMBAR - 9. OKTOBAR

izbor iz stalnih galerijskih postavki, promocije izdavača, prateći programi festivala
Shodno okolnostima u uslovima pandemije, Srećna galerija je ovogodišnje, 18. po redu, izdanje Međunarodnog salona stripa programski profilisala kroz izbor izložbi iz stalnih galerijskih postavki, promocije strip izdavača i prateće programe festivala.
Ovako koncipirani programski segmenti festivala 2021. su u svojoj tehničkoj realizaciji zasnovani na profilisanim formama tekućih programa ustanove i opšte važećim uslovima za realizaciju istih. Iako ove godine ne možemo računati na redovni takmičarski i nagradno-revijalni program, stiču se uslovi da se, realizacijom postojećeg koncepta, osvetle najvažniji vrednosni momenti jednog ovako obimnog i, za devetu umetnost u našem regionu, programski sveobuhvatnog festivala, kakav je Međunarodni salon stripa SKC Beograd.
Međunarodna izložba pobedničkih radova sa dosadašnjih konkursa Salona stripa Grand Prix Salona 2003 - 2019. predstavlja esencijalni segment Salona stripa kao umetničkog projekta. Reč je o reminiscentnom preseku kvaliteta strip umetnosti u poslednjih dvadesetak godina, ako ne u svetskim i šire evropskim, ono sigurno u regionalnim okvirima kao i na nivou domaće umetničke scene. U skoro multimedijalnom konceptu postavke, sa ukupno 64 strip table, jednom zidnom instalacijom i jednim video radom, predstavljeni su radovi 24 autora iz Srbije, Italije, Hrvatske i Rumunije koji su u prethodnih 17 godina dobijali Veliku nagradu festivala.
Dokumentarna izložba Laureati Salona 2003 – 2019. opservira jedan od najvažnijih programskih segmenata Salona stripa zasnovan na revalorizaciji domaćeg strip stvaralaštva od njegovih početaka do danas, a kroz koji se sagledava istoriografski karakter ovog festivala kao kulturološkog projekta od izuzetnog značaja. Na izložbi su, u originalnoj formi grafičkog oblikovanja za pojedinu festivalsku godinu, predstavljeni najznačajniji domaći autori i pioniri srpskog stripa, eminencije strip umetnosti kako kod nas, tako i u svetskim okvirima, koji su na festivalu dobijali nagradu za životno delo - Specijalno priznanje Salona za doprinos srpskom stripu.
Na Međunarodnim salonima stripa gostovali su i najeminentniji svetski strip autori. Ove godine, prvim segmentom dokumentarne postavke o nekima od najznačajnijih gostiju Salona, u okviru postojećeg SKC-ovog projekta „Ovde, na ovom mestu...“, autorke Jasmine Pucarević, skrećemo pažnju na eminentne strip autore iz sveta, goste SKC-a, grada Beograda i naše umetničke scene.
Program 18. Međunarodnog salona stripa biće realizovan u nešto dužem vremenskom intervalu od uobičajenog. Paralelno sa izložbama, festival će trajati od 16. septembra do 9. oktobra 2021. godine.
Svakako nezaobilazni programi promocija strip izdavača, razgovori sa autorima i gostima, potpisivanje albuma posetiocima i prateći programi biće realizovani u velikoj sali SKC-a u periodu od 20. do 24. septembra. Sam festival i izložbe neće imati svečanu ceremoniju otvaranja, a raspoloživi festivalski prostori biće otvoreni za posetioce od 16. septembra od 11.00 časova.
Svi programi su besplatni i profilisani za posetioce svih uzrasta.

Miki Pješčić, urednik Salona stripa

IZLOŽBE FESTIVALA:
16. SEPTEMBAR - 9. OKTOBAR SREĆNA GALERIJA
GRAND PRIX SALONA 2003 - 2019 / MEĐUNARODNA IZLOŽBA POBEDNIČKIH RADOVA SA DOSADAŠNjIH KONKURSA SALONA STRIPA
Ova izložba predstavlja esencijalni segment Salona stripa kao umetničkog projekta. Reč je o reminiscentnom preseku kvaliteta strip umetnosti u poslednjih dvadesetak godina, ako ne u svetskim i šire evropskim, ono sigurno u regionalnim okvirima kao i na nivou domaće umetničke scene. U skoro multimedijalnom konceptu postavke, sa ukupno 64 strip table, jednom zidnom instalacijam i jednim video radom, predstavljeni su radovi autora koji su u prethodnih 17 godina dobijali Veliku nagradu Festivala (Grand Prix Salona). Po raspisivanim međunarodnim konkursima, do sada se, na Salonu, takmičilo preko 2.500 strip autora iz 60 zemalja sveta. Iz korpusa najboljih radova viđenih na dosadašnjim festivalskim izdanjima, za ovu priliku izdvajamo radove 24 autora iz Srbije, Italije, Hrvatske i Rumunije, koji su pobeđivali na godišnjim takmičenjima Salona, i to su: Nebojša Cvetković (Srbija, 2003); Maja Veselinović (Srbija, 2004); Mijat Mijatović (Srbija, 2005); Miroslav Marić (Srbija, 2006); Siniša Banović i Dejan Vujić (Srbija, 2007); Alem Ćurin (Hrvatska, 2008); Marian Mirescu i Cristian Ioan Pacurariu (Rumunija, 2009); Tihomir Čelanović (Srbija, 2010); Marko Stojanović i Jovan Ukropina (Srbija, 2011); Aleksa Gajić (Srbija, 2012); Miloš Slavković (Srbija, 2013); Dragana Stojiljković i Dražen Kovačević (Srbija, 2014); Nenad Pejčić i Igor Krstić (Srbija, 2015); Daniele Giardini (Italija) i Jelena Đorđević (Srbija), 2016; Darko Macan i Fran Strukan (Hrvatska, 2017); Đorđe Milović (Srbija, 2018); Dragana Kuprešanin (Srbija, 2019).

16. SEPTEMBAR - 9. OKTOBAR GALERIJA
LAUREATI SALONA 2003 - 2019 / DOBITNICI SALONOVOG PRIZNANjA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU
dokumentarna izložba
Izložba Laureati Salona 2003 - 2019. opservira programski segment Salona stripa zasnovan na revalorizaciji domaćeg strip stvaralaštva od njegovih početaka do danas kroz koji se sagledava istoriografski karakter ovog festivala kao kulturološkog projekta od izuzetnog značaja.
Najznačajniji domaći autori i pioniri srpskog stripa, eminencije strip umetnosti kako kod nas, tako i u svetskim okvirima, dobijali su Specijalno priznanje Salona za doprinos srpskom stripu: Zoran Janjetov i Aleksandar Zograf (2004); Bane Kerac (2005); Željko Pahek (2006); Žika Bogdanović (2007); Srećko Jovanović (2008); Rajko Milošević Gera (2009); Novica Đukić (2010); Novica Kruljević (2011); Petar Radičević (2012); Lazo Sredanović (2013); Radivoj Bogičević (2014); Zdravko Zupan (2015); Gradimir Smuđa (2016); Marko Stojanović (2017); Aleksa Gajić (2018); Ljubomir Kljakić (2019).

16. SEPTEMBAR - 9. OKTOBAR GALERIJA CIRKUS
DOKUMENTARNA POSTAVKA O NEKIM OD NAJZNAČAJNIJIH GOSTIJU SALONA IZ PROJEKTA OVDE, NA OVOM MESTU… #1
autorka postavke: Jasmina Pucarević
SKC-ov projekat OVDE, NA OVOM MESTU..., započet u maju 2009. godine, pokrenut je sa ciljem da se obnovi sećanje na neke od velikih događaja iz pet decenija rada Studentskog kulturnog centra. Mnogi od ovih događaja danas se uzimaju kao važni toposi u kulturnoj istoriji Beograda. Na Međunarodnim salonima stripa gostovali su najeminentniji svetski strip autori. Ove godine, prvim segmentom dokumentarne postavke o nekim od najznačajnijih gostiju Salona, u okviru ovog projekta, skrećemo pažnju na sledeće eminentne strip autore, goste SKC-a, grada Beograda i naše umetničke scene: Brian BOLLAND (UK, gost Salona 2004), jedan od najvećih britanskih strip autora. Jedan od crtača stripa „Batman“; David LLOYD (UK, gost Salona 2008), autor stripa „V for Vendetta“; Enrique Sanchez ABULI (ESP, gost Salona 2010), scenarista čuvenog stripa „Torpedo“; Robert CRUMB (USA, gost Salona 2012), najveći i najznačajniji autor andergraund stripa na svetu; Gilbert SHELTON (USA, gost Salona 2012), drugi najznačajniji autor andergraund stripa na svetu; Bryan TALBOT (UK, gost Salona 2016), vodeći autor savremene britanske grafičke novele i začetnik britanskog andergraund stripa; Rajko Milošević GERA (r.m.Gera), (SRB/ESP, gost Salona 2009. i 2019), jedan od najznačajnijih srpskih strip autora na svetu. Zajedno sa Kventinom Tarantinom na scenariju, sarađivao na epizodi iz „Inglourious Basterds” za „Playboy”, kao i na kompletnoj grafičkoj noveli „Django Unchained“.

(Radno vreme galerija tokom trajanja zvaničnog programa Salona: radnim danima 11.00 – 18.00, subotom 11.00 – 15.00)

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1  

Pin It
© 2025 SKC Beograd

Please publish modules in offcanvas position.

Studentski kulturni centar - Kralja Milana 48, Beograd

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account