ПОНЕДЕЉАК, 16. нов. 2015. у 17.00
МАЛА САЛА
Понедељак, 16. НОВЕМБАР, 17х,МАЛА САЛА
Гешталт на немачком значи: облик, целовитост, изглед, форма, односно, гесталтен- уобличавати, давати облик, стварати, образовати. Императиви попут: мораш, требало би да, било би пожељно да, подразумева се; под велом подстицаја, исправних смерница да се крене правим путем, да се крене и иде нечијим/нашим, општеприхваћено исправним путем, да се постане неко, онакав, икакав, добар, бољи, из перспективе других или нас самих, неретко стварају притисак или напросто буку, која нас може удаљити од наше истинске суштине.
У Гешталт терапији (ГТ) се управо тежи да особа постане оно што она јесте, не да се учини другачијом, не да постане оно што се од ње очекује, оно што није или што би желела бити.
Гешталт терапија посматра човека као функционалу целину која има потенцијал за раст и развој и која је способна за ефикасан и задовољавајући контакт.
Предавач - Сања Братина
Дипломирала је клиничку психологију на Филозофском факултету у Београду и завршила мастер студије из психологије у Новом Саду. Завршила је едукацију из гешталт психотерапијје, носилац је националних и европских сертификата из психотерапије (СДПТС; ЕАГТ; ЕЦП).
Супервизор је и тренер Европског акредитованог института за психотерапију – Гешталт студија Београд од 1998. године до данас.
Представљање Трансакционе анализе
Трансакциона Анализа (скраћено ТА) је теорија личности и комуникације. Починје са својим развојем 50-их година 20-ог века са радом Ерика Берна који је је желео да створи теорију која је применљива и лако разумљива свима. Првенствено се користила у психотерапији и саветовању, а убрзо по оснивању починју да се користе принципи ТА у менаџменту и раду у организацијама, образовању – где год имате посла са људима. Најпознатији термини су:родитељ, дете, одрасли; игре, животни сцрипт и Ја сам ок, ти си ок!
Укратко речено ТА се одвија на следећи начин:
- бави се питањима како смо развијали своју личност и како сада третирамо себе, како се односимо према другима и како комуницирамо са њима,
- нуди сугестије и интервенције које нам омогућавају да се променимо и напредујемо,
- заснива се на претпоставкама да сви имамо право да постојимо на свету и да будемо прихваћени, да можемо да испољавамо осећања и мислимо за себе, доносимо сопствене одлуке и да је увек могуће да направимо промену.
Предавачи:
Марина Банић је дипломирала психологију и тренер је и супервизор трансакционе анализе. Поседује 25 година искуства у примени психологије у различитим областима. Оснивач је и директор Интернационалног института за трансакциону анализу. Један је од оснивача Српске асоцијације за трансакциону анализу коју је и водила10 година. Активна је у Европској асоцијацији за трансакциону анализу.
Данијела Коџић је специјални педагог са десетогодишњем искуством рада у писхотерапијској пракси. Бави се развојем појединаца у приватној пракси кроз групни и индивидуални рад. Истовремено се бави и развојем психотерапијске професије кроз рад у различитим струковним удружењима – Српска асоцијација за Трансакциону Анализу, Удружење психотерапеута, коучева и саветника.
Снежана Ђуровић, уредник за мултидисциплинарну културу