ČETVRTAK, 15. OKTOBAR U 18.30
ATRIJUM SKC NOVI BEOGRAD
govore: arheolog praistoričar Jelena Palamarević, Sedmorečje, škola praistorijske arheologije
Lepenski Vir se nalazi na desnoj obali Dunava u Đerdapskoj klisuri. Iskopavanja na ovom nalazištu započeta su 1965, kada je u stvari otkriven najmlađi sloj koji pripada starijem neolitu. Dve godine kasnije, 1967, profesor Dragoslav Srejović nailazi na prve tragove ove veličanstvene kulture koja Srbiju čini kulturnim središtem sveta u mezolitu.
Jedinstveni mezolitski lokalitet Lepenski vir nazvan je po viru na Dunavu i bio je sedište jedne od najsloženijih i najvažnijih kultura praistorije. Tokom iskopavanja nađena je ribarska lovačka naseobina sa sedam sukcesivnih slojeva naselja i 136 sakralnih ili stambenih objekata. Sedam velikih, sukcesivno podizanih naselja mezolitskih ribolovaca, lovaca, sakupljača hrane i prvih zemljoradnika i stočara, devet milenijuma čuvalo je tajnu koja ni do dan-danas nije sasvim otkrivena.
Veliki broj monumentalnih kamenih struktura inspirisan je ribom morunom koja je bila jedno od njihovih božanstava. Pronađeni su i mnogobrojni žrtvenici, vatrišta i trapezoidni neimarski objekti podizani prema jedinstvenoj arhitektonskoj šemi.