СРЕДА, 13. СЕПТЕМБАР У 19.00
МАЛА САЛА
учествују: Зоран Недељковић, Небојша Лазић и Марија Јефтимијевић-Михајловић„Разумевање поетике српских песника који су на просторима Косова и Метохије стварали, живели и креирали једну нову, песничку реалност, али реалност која је била идејна окосница очувања српског националног идентитета, у знатној мери биће олакшано уколико имамо у виду дијахронијски континуитет у коме је историјско наслеђе, с мањим или већим осцилацијама, чинило основну поетичку парадигму српског песништва. Ту првенствено треба имати у виду књижевну традицију Косова и Метохије чији развојни пут карактеришу успони, падови, прекиди и поновни почеци.
Поезија је имала наглашен национални садржај и као основно поетичко и идеографско чвориште – Косовски мит и косовско опредељење, и то на начин како га је описао и Зоран Мишић у есеју ,Шта је то косовско опредељење’, као пре свега духовно и песничко опредељење. То опредељење је ,део метафизичке одбране песника против нове апокалипсе’, против дубоке плиме пропадања, нових историјских страдања, нових прогона које је донео крај XX века. То је сасвим у духу тврђења Николаја Берђајева да је стваралачки чин увек ослобођење и превладавање. Односно да ,ужас, бол, немоћ, уништење морају бити побеђени стваралаштвом’, јер стваралаштво ,у суштини јесте излазак, исход, победа’“. Марија Јефтимијевић-Михајловић
Зоран Недељковић рођен је 1964. године у Приштини. Тренутно живи у Краљеву. Ради на Филозофском факултету у Косовској Митровици као професор социологије културе. Члан је Удружења књижевника Србије.. Збирка „Фениксовим пером“ наставак је претходне књиге „Шаптач“ као њен лирски и мисаони завршетак.
Небојша Лазић рођен је 1966. године у Алексинцу. Магистрирао је и докторирао на Филолошком факултету у Београду. Предаје општу књижевност и српску књижевност 20. века на Филозофском факултету у Косовској Митровици. Објавио је студије: „Антиутопијска трилогија Борислава Пекића“ (2013) и „Време и простор у Златном руну Борислава Пекића“ (2016), као и роман „Опраштање“ (2014).