UTORAK, 10. NOVEMBAR U 20.00
MALA SALA
predavanje Nade Sekulić sa projekcijama
Predavanje se bavi razlikama u percepciji i korišćenju tela u različitim kulturama i promenama koje nastaju prekoračenjem granica telesnog iskustva onako kako ih postavlja naša sopstvena kultura.
U globalnom svetu danas, u kome se tela neprekidno kreću i migriraju, emituju u etar, tehnički oblikuju i preoblikuju, telo je postalo laboratorija različitih vidova prekoračenja – samo prekoračenje je postalo standard.
Šta se događa kada se susretnu kulturno veoma različiti modeli tela? Kakvu ulogu danas imaju mitska mesta, poput Wudanga, kao mesta susreta? Analizirajući tai ji kao vid kineskog kulturnog nasleđa, ali istovremeno i izmišljene tradicije, biće napravljeno poređenje i uočavaće se razlike u viđenju „unutrašnje” anatomije tela određene zapadnom modernom kulturom i kineskom kulturnom tradicijom vezanom za tai ji, kao i hibridni spojevi koji nastaju njihovim povezivanjem.
Nada Sekulić je vanredna profesorka na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gde predaje socijalnu i kulturalnu antropologiju, studije roda i antropologiju rata. Do sada je objavila dve samostalne monografije, „Skriveni rat“ (2013) i „O kraju antropologije“ (2007). Sa dr Zoricom Mršević, koautorka je mnografije „Jednake mogućnosti“ (2003) i urednica zbornika „Žene, religija, obrazovanje - između duhovnosti i politike“ (2001). Objavila je više desetina stručnih tekstova u zbornicima i naučnim časopisima. U okviru nevladine organizacije NANDI - umetničko istraživačka stanica, zajedno sa Vesnom Tokin, realizovala je više dokumentarnih filmova posvećenih ženskom pokretu u Srbiji i društvenom položaju žena i izbeglica.