UTORAK, 3. OKTOBAR U 20.00
MALA SALA
CIKLUS: PREDAVANJA O SITKOMU
(Kozbi šou/The Cosby show: 1984-1992)
Analiza žanrovskih pravila, uz prikazivanje izabranih kadrova i diskusiju
Crni sitkom: Kozbi šou
Priče o porodicama Afroamerikanaca veoma su prisutne još od njihovog emitovanja na radiju. Ono što je do 1984. godine bilo tipično za ove serije bila je predstava stereotipnog crnog junaka. On je bio neobrazovan, lenj, sitan prevarant, često siromašan, često vulgaran, konzervativan. Oni su davali sliku o svojoj rasi i poziciji u društvu, onakvu sliku kakvu je imao beli gledalac, a s gorčinom koja je bila više prihvatanje stanja nego otpor.
Kada govorimo o crnom sitkomu – blekkomu – obavezno moramo da se osvrnemo na važnu sociopsihološku temu: diskriminaciju.
Predrasude koje je beli čovek gajio prema Afroamerikancima, čuvajući sebi mesto dominantnog i omalovažavanja koja su pripadnici ne-bele rase trpeli čuvani su u sitkomu sve do osamdesetih godina 20. veka. Godine 1984. NBC počinje sa emitovanjem sitkoma „Kozbi šou“ (The Cosby show). Sitkom je nastao kao ideja da se rekodira etnička grupa. Da se prevaziđu stereotipi i stvori politički korektna slika Afroamerikanaca. Glavni glumac Bil Kozbi, u seriji Klif Hakstbl, bio je potpuna suprotnost figuri oca na koju je navikla publika. Bio je prisutan, idealni otac. Bio je to porodični sitkom sa poslovno ostvarenim, dobrostojećim junacima koji se bavi običnim dnevnim temama.