12 – 27. АПРИЛ
фотографије
„Човјек на истоку“ је фотографска прича о разликама и сличностима људи на истоку, праћеним од Русије, Киргистана, Кине, Вијетнама, Камбоџе, Хонгконга, Малезије, па све до далеког Јапана, Непала, Северне и Јужне Кореје. Своје трагање и упознавање забележио је властитим фотографским стилом. Хадису је фотографија велика љубав кроз коју настоји да на врло оригиналан начин забележи свет око себе...
Говорећи о овој серији умјетничких фотографија, аутор истиче: „Живимо у времену отуђења и девалвације духовних вриједности. То је оно што ми смета код модерног европског човјека. Технолошка супериорност и конзумеристички начин живота потиснули су оно суштинско што карактерише човјека, његову свијест о припадности породици, пријатељима, друштву, планети, свемиру... Некада је Диоген ходао Атеном са свијећом усред бијела дана говорећи: ʻТражим човјека.ʼ Ја сам умјесто свијеће узео руксак, фотоапарат и планинарску опрему и кренуо пут истока. Не знам да ли сам га заиста нашао, али сам кроз то тражење другог и другачијег дошао до спознаје да смо у оном исконском људском смислу сви врло слични, ако не и идентични. Обични мали човјек, са свим својим радостима, тугама и чежњама, отворио ми је очи, али и инспирисао да тражим даље.“
Хадис Меденчевић рођен је 1968. у Дервенти, Босна и Херцеговина. Након студија електротехнике у Сарајеву и немилих догађаја 1992. године, ново животно одредиште му постаје Праг. Управо у Прагу почиње његов уметнички пут. Успео је да обједини своје три велике животне страсти: путовање, планинарење и, наравно, фотографију. Иако је по природи посла којим се бави више усмерен на информатику, кроз фотографију истражује човека, његово место и интеракцију са околином, архитектуром и природом. Стручно и уметничко знање стекао је у прашкој Школи креативне фотографије. За своје радове добио је значајна признања, имао низ запажених изложби, а његове фотографије коришћене су као илустрације књига и репортерских извештаја.