UTORAK, 22. NOVEMBAR U 20.00
VELIKA SALA
Beogradski barok, koncert
Beogradski barok premijerno predstavlja saradnju sa domaćim autorima umetničke muzike Draganom Jovanović, Miroslavom Mišom Savićem, Ivanom Brkljčićem i Anom Gnjatović. Saradnja je jedinstvena u našoj sredini i prvi je projekat koji inicira savremeno stvaralaštvo za ansambl koji se bavi istorijski informisanom praksom izvođenja muzike X7. i 18. veka svirajući na kopijama instrumenata iz tog perioda.
Barokna muzika u izvođenju na autentičnim instrumentima i na istorijski informisan način polako nalazi put i do srca široke publike u našoj sredini. Ansambl Beogradski barok prepoznaje momenat za iniciranje projekta koji bi unapredio domaće muzičko stvaralaštvo i izvođaštvo spajajući naizgled nespojivo: savremene autore umetničke muzike i barokni ansambl. Kroz istoriju, kompozitori su stalno vodili „dijalog“ sa svojim instrumentima - muzičkim medijima, pa nije, na primer, teško ustanoviti koliko se zvukovi koje su kompozitori tražili od violine u 18. veku razlikuju od onoga što kompozitori traže od violine danas. Barokni instrumenti su u drugoj polovini XX veka „ponovo otkriveni“ kao neobično drugačiji od savremenih - ne nužno lošiji ili manje vredni, a svakako ne lošiji za muziku kojoj su originalno namenjeni. Pored umetničke potrebe za novom muzikom i istraživanjem savremenog izraza kroz „stari“, ali ne opšte poznat i potpuno istražen medij, Beogradski barok ovim programom na neki način otpočinje svojevrsno „popunjavanje praznine“ u nacionalnom muzičkom stvaralaštvu. Uslovljen istorijskim okolnostima, nedostatak epohe baroka u srpskog muzici ipak otežava identifikaciju šire domaće publike sa zapadnoevropskom muzikom uopšte i njenim istorijskim vrednostima. U tom smislu, pored toga što kao ideju vodilju ima stvaranje muzike inspirisane baroknom epohom, instrumentima i ansamblom, projekat „Srpska barokna muzika“ omogućava i nesvakidašnji muzički spoj nacionalnog i evropskog - „novi srpski barok“.
Realizaciju koncerta su podržali Organizacija muzičkih autora Srbije - SOKOJ i Sekretarijat za kulturu Grada Beograda. Ulaz je slobodan.