5. – 21. ДЕЦЕМБАР
VIII ГОДИШЊА ИЗЛОЖБА НАЈБОЉИХ РАДОВА СКЦОВЕ БЕСПЛАТНЕ ШКОЛЕ СТРИПА И ИЛУСТРАЦИЈЕ ЗА ПОЛАЗНИКЕ УЗРАСТА ДО 15 ГОДИНА
Модератор наставног програма школе: професор Милоје Митровић
Аутор поставке: мср Теодора Добросављевић, историчар уметности
Сарадници на пројекту: Јована Булатовић, Валентина Моравчевић, Симона Живановић, Ана Ђурић
Системски окупљајући талентоване младе полазнике узраста до 15 година почев од 2015. године, СКЦ-ова бесплатна школа стрипа и илустрације успела је да се наметне као један од најозбиљнијих програма едукације у области девете уметности.
Срећна галерија СКЦ-а традиционално, као свој редовни редакцијски програм, сваког децембра презентује најуспелије радове њених редовних полазника, који бивају излагани на завршној изложби школе. Ова излагачка активност на крају сваке године, између осталог, има за циљ и промовисање младих талената у јавном простору домаће уметничке сцене. Пружајући полазницима школе могућност да се бесплатно усавршавају већ од првих сусрета са овом уметношћу, а потом и да своје вештине представе широј публици, Срећна галерија СКЦ-а овим је преузела улогу значајног и већ препознатљивог програмског простора за организовање делатности и пројеката ове врсте едукације младих. Стога, СКЦ-ова бесплатна школа стрипа и илустрације и у 2024. години бележи изузетне успехе. На 23. међународном литерарно-ликовном конкурсу „Ма шта ми рече, Андерсен и Ршум на чаробном ћилиму лете“, расписаном у априлу 2024. године поводом Светског дана књиге за децу, прву награду, у категорији ликовних радова, поделило је двоје полазника наше школе, Маша Станић и Михајло Чабаркапа, док је трећу награду, у истој категорији, освојила Милена Миловановић, такође из СКЦ-ове школе стрипа.
Полазници наше школе учествовали су и на међународном конкурсу СКЦ-овог Салона стрипа 2024. и освојили све награде у категорији такмичара до 15 година. Маша Станић је добитница награде за најбољи рад у тој категорији, Калина Влашић за најбољу идеју, Стефан Пјешчић за зрео и маштовит израз док су Михајло Чабаркапа и Марија Родић добитници награда пријатеља Салона.
Такође, поводом седамдесетогодишњице од оснивања Центра за ликовно васпитање деце и омладине Војводине, нашем педагогу и модератору наставног програма школе проф. Милоју Митровићу додељена је свечана диплома за сарадњу и посвећеност у области дечјег ликовног стваралаштва.
Постепеним развијањем ликовности код ученика и њиховог односа према постављеном литерарном предлошку, наставне јединице у модерирању програма са полазницима бивају подробно припремане па педагошки рад, у годишњем обиму вежби и предавања, подразумева едукацију и практични рад у домену основних елемената цртежа и аналитичког цртања (упознавање са линијом, формом, композицијом, геометријом, перспективом...); основних начела обликовања и грађења илустроване представе (стрипа); основних обликовних средства стрипа (израда стрипског квадрата као јединичног елемента целине и монтажни поступак, тј. метод повезивања елемената у комуникациону целину); упознавања са свим формама стрипа као књижевног и ликовног дела кроз публикације и јавна вођења на изложбама; сукцесивних курсева и предавања, афирмисаних стрип аутора на поједине теме; учешћа полазника на конкурсима фестивала, домаћим и међународним такмичењима и ревијалним годишњим изложбама школе.
У календарској 2024. години кроз школу је прошло више од 50 кандидата, а најуспелији радови редовних полазника и овога пута биће представљени на завршној годишњој изложби а њихови аутори, традиционално, и награђени поклон-пакетима Пријатеља Међународног салона стрипа 2024. године (Edge Art, Čarobna knjiga, Darkwood, Лагуна, 300 ЧУДА Comics, Бесна кобила, Макондо и Бели пут, Golconda, System Comics, Локомотива, Комико, Phoenix Press, Форма Б, Сталкер, Уметничка радионица Предраг и Ненад, Кен стрипови, Најкула, Modesty stripovi).
мср Теодора Добросављевић, историчар уметности