14. ДЕЦЕМБАР – 26. ЈАНУАР
ЦИКЛУС ИЗЛОЖБИ: СТРИП И ИЛУСТРАЦИЈА
СКЦ-ОВЕ БЕСПЛАТНЕ ШКОЛЕ СТРИПА И ИЛУСТРАЦИЈЕ ЗА ПОЛАЗНИКЕ УЗРАСТА ДО 15 ГОДИНА
аутор поставке: мср Теодора Добросављевић, историчар уметности
на отварању говоре: Ана Григорјев, илустратор књига за децу; Урош Петровић, водећи српски књижевник за децу, и проф. Милоје Митровић, модератор наставног програма школе
комисија за одабир радова: Теодора Добросављевић, Милоје Митровић, Милосав Пјешчић
СКЦ-ова бесплатна школа стрипа и илустрације издвојила се као особени бренд Студенског културног центра Београд – места које је изнедрило неке од најбољих стрип цртача у земљи и региону. Системски окупљајући талентоване младе полазнике узраста до 15 година, почев од 2015. године, Школа је успела да се наметне као водећа институција у области подучавања и презентовања девете уметности.
Из тог разлога, годишњи програм Срећне галерије СКЦ-а традиционално сваког децембра презентује најуспешније радове редовних ученика Школе стрипа и илустрације, који на завршној изложби бивају приказивани и награђивани. Заокружујући едукациони вид школског курикулума прегледном изложбом, излагачка активност на крају сваке године има циљ да промовише младе таленте у јавности у области стрипа и илустрације. Пружајући полазницима Школе могућност да бесплатно развијају, а потом и прикажу своје вештине већ од првих сусрета са овом уметношћу, Срећна галерија СКЦ-а преузела је улогу не само организатора, већ и специјализованог простора за изложбене делатности Школе.
Постепеним развијањем ликовности код ученика и њиховог односа према постављеном литерарном предлошку, наставне јединице пажљиво су припремане. Педагошки рад са свим заинтересованим полазницима најмлађег узраста у годишњем обиму вежби и предавања подразумева едукацију и практични рад у домену основних елемената цртежа и аналитичког цртања (упознавање са линијом, формом, композицијом, геометријом, перспективом...); основних начела обликовања и грађења илустроване представе (стрипа); основних обликовних средстава стрипа (израда стрипског квадрата као јединичног елемента целине и монтажни поступак, тј. метод повезивања елемената у комуникациону целину); упознавања са свим формама стрипа као књижевног и ликовног дела кроз публикације и јавна вођења на изложбама; сукцесивних курсева и предавања, афирмисаних стрип аутора за поједине теме; учешћа полазника на конкурсима фестивала, домаћим и међународним такмичењима и ревијалним годишњим изложбама Школе. Сваки полазник се, полажући пријемни испит, пријављује за тромесечни курс, након чега се врши селекција најбољих кандидата (практични испит) за даљи наставак рада у наредном тромесечју. Након сваког положеног тромесечног практичног испита, полазник стиче право похађања Школе за наредно тромесечје. Најуспелији радови редовних полазника у једној календарској години бивају представљени на завршној годишњој изложби Школе, а њихови аутори награђивани.
Доприносећи култури и образовању деце у области девете уметности, Срећна галерија СКЦ-а и бесплатна Школа стрипа и илустрације годишњом изложбом излазе из оквира едукације у представљачку делатност, афирмацијом полазника и популаризацијом стрипа, цртежа и илустрације.
мср Теодора Добросављевић, историчар уметности