ČETVRTAK, 12. NOVEMBAR 2015. u 18.30
GALERIJA SKC NOVI BEOGRAD
povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratupredavač: istoričarka dr Aleksandra Kolaković
Dan primirja u Prvom svetskom ratu — spomen na nevino postradale u razdoblju
između 1914. i 1918. godine – 11. NOVEMBAR, praznik je koji se proslavlja u Srbiji od 2012. godine. Na ovaj dan, 1918. godine, predstavnici sila Antante su u specijalnom železničkom vagonu u Francuskoj potpisali primirje sa Nemačkom, koje je bilo na snazi sve do zaključenja konačnog mirovnog sporazuma 1919. godine u Versaju. Kraljevina Srbija, pored velikog broja poginulih, ranjenih i stradalih tokom bitaka, epidemije tifusa i povlačenja preko Albanije do Krfa, bila je među pobednicama. Prvi svetski ratni sukob, čije duboke posledice označava i naziv Veliki rat, međutim, nije vođen samo oružjem na ratištima, niti su države pokušavale da ostvare konačnu pobedu klasičnim diplomatskim kontaktima ministarstava, državnih zvaničnika i vladara, već je i uloga intelektualaca kroz tekstove u novinama, brošure i knjige imala svoj značaj.
Pitanje uloge intelektualaca u Velikom ratu stvara prostor za nove poglede na prvi svetski sukob. Značaj uloge Francuske, kao jedne od saveznica Srbije, kao i činjenica da je nakon rata u srpskom društvu stvoren kult „večitog prijateljstva“ Francuza i Srba, pokreće na preispitivanje veze i saradnju francuskih i srpskih intelektualaca.
Kroz analizu obrazovanja, interesovanja i aktivnosti generacije francuskih i srpskih intelektualaca predavanje, predstavlja potragu za motivima i dometima uticaja francusko-srpske intelektualne saradnje s kraja 19. i početka 20. veka.
Posebna pažnja biće posvećena formiranju i aktivnostima neformalne grupe
francuskih intelektualaca koja je od Aneksione krize (1908) radila na afirmaciji
srpskih interesa u evropskoj javnosti, a kasnije, u toku Velikog rata, organizovala
prikupljanje humanitarne pomoći, pomagala u uspostavljanju kontakata između
francuskih i srpskih državnika i realizaciji ideje jugoslovenstva. Kroz priču o
saradnji francuskih i srpskih intelektualaca pre i tokom Velikog rata predavanje je
doprinos obeležavanju praznika i njegovom predstavljanju javnosti, kao i negovanju kulture sećanja.