SREDA, 28. SEPTEMBAR U 19.00 VELIKA SALA
Srpska književnost na Kosovu i Metohiji 2000 - 2020.
priredio: Aleksandar Dunđerin
učestvuju: Marija Jeftimijević Mihajlović i Aleksandar Dunđerin; tekstove čita Dunja Nikolić
„Knjiga ʻNeodoljiva teškoća postojanjaʼ rezultat je mog bezmalo desetogodišnjeg proučavanja srpske književnosti na Kosovu i Metohiji. Prethodili su joj brojni tekstovi štampani u knjigama, umetničkoj periodici i naučnim zbornicima, kao i prilozi objavljivani tokom 2019. i 2020. godine na portalu ʻAlternativnaʼ o srpskim književnim stvaraocima koji su, po mom mišljenju, obeležili prve dve decenije XXI veka na Kosovu i Metohiji. Ova antologija prilika je da se šira javnost upozna sa do sada neprimećenom raznovrsnošću i bogatstvom savremene književnosti na Kosovu i Metohiji. Takođe, ʻNeodoljiva teškoća postojanjaʼ, nadam se, ukinuće i neke predrasude i stereotipe o kosovskoj književnosti pisanoj na srpskom jeziku, te pokazati kako ona, i na tematskom i na formalnom planu, poseduje autentičnost i samosvojnost, i predstavlja originalan doprinos ukupnoj nacionalnoj literaturi.
Antologija ʻNeodoljiva teškoća postojanjaʼ pored obimnog predgovora (studije) o srpskoj književnosti na Kosovu i Metohiji nastaloj u periodu 2000 - 2020. godine, sadrži i tekstove (poezija, proza, drama, esej, hronika) sedamnaest autora sa Kosova i Metohije – Darinke Jevrić, Dragomira Kostića, Slobodana Kostića, Živojina Rakočevića, Žarka Milenkovića, Branke M. Kasalović, Aleksandre Jovičić, Dušana Zaharijevića, Lenke Jakšić Kaksie, Srđana Košanina, Jovice Markovića, Novice Sovrlića, Petra Sarića, Aleksandra Despotovića, Vuka Pantovića, Mitre Reljić i Predraga Radonjića.
Budući da je osnovni cilj knjige pokušaj da se predstave osnovni uvidi u novovekovnu književnu scenu Srba na Kosovu i Metohiji (koja se, u specifičnim, nekarakterističnim uslovima za XXI vek, formira od 2000. do 2020. godine) u ovu antologiju uvršćena su književna dela samo onih autora koji su u datom razdoblju najveći deo vremena proveli živeći i stvarajući na tom području, bez obzira na to gde su rođeni. Sa druge strane, iako je kriterijum prilikom odabira tekstova koji su objavljeni podrazumevao postojanje uočljivih književnih, umetničkih i estetskih vrednosti, vodilo se računa i o tome da se pokažu stilske, poetske, idejne, ideološke osobenosti i različitosti srpske kosovsko-metohijske literature.“ A. Dunđerin