ČETVRTAK, 1. MART U 18.00
MALA SALA
Ciklus predstavljanja fakulteta.
Nastanjiva zona - Ima li života negde u svemiru? predavanje
govori: Vladimir Đošović, saradnik u nastavi, Katedra za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Jedna od uvek aktuelnih tema u astronomiji je i pitanje: Ima li života negde u svemiru? Ovo je pitanje kojim se bavi multidisciplinarna oblast - astrobiologija.
Njen glavni paradoks je Fermijev paradoks: Gde su oni?. Naziv je dobio po poznatom astronomu XX veka koji je, prilikom jedne večere sa prijateljima, diskutujući o vanzemaljskom životu, postavio ovo pitanje.
Jednu od zanimljivih procena napravio je Frank Drejk, koji je ovo posmatrao sa stanovišta verovatnoća o tome koliko bi trebalo očekivati da u našoj galaksiji ima života. Budući da je to samo procena, rezultati Drejkove jednačine variraju od ekstremno pesimističnih koji govore da smo sami u svemiru, do ekstremno optimističnih po kojima smo mi samo jedna od 30.000 civilizacija u Mlečnom putu.
Pozabavićemo se nekom od glavnih tema kada je o nastanjivim zonama reč. Najpre ćemo se fokusirati na cirkumstelarnu habitalnu zonu koja predstavlja prstenastu strukturu oko zvezde. Tu bismo očekivali vodu u tečnom agregatnom stanju ukoliko bi se planeta našla u njemu.