
СРЕДА, 6. ФЕБРУАР У 20.00
ВЕЛИКА САЛА
Франкофона музика за виолу и клавир
Растко Поповић, виола и Маријана Савов-Стојановић, клавир
програм: Габриел Форе, Сезар Франк, Жорж Енеску
Маријана Савов-Стојановић и Растко Поповић започели су сарадњу 2013. године. Duo се бави уметничким истраживањем репертора за виолу и клавир ослањајући се на принципе историјски информисане праксе извођења. Након успешних наступа концертном серијом Између Баха и Брамса И, ИИ, и ИИИ, кроз коју је duo темељно истражио репертоар из епохе класицизма и раног романтизма, те ,поновно откриће’ виоле као новог солистичког инструмента у комбинацији са различитим третманима фортепиана, ансамбл прави програмски заокрет ка новим музичким ,територијама’.
Програм Франкофона музика за виолу и клавир представља дела Фореа, Франка и Енескуа у којима се оба инструмента третирају солистички, чак виртуозно! Такође, кроз свако од дела на програму проговара специфичан музички језик великих композитора, заоденут франкофонијом. Јака традиција виола да гамбе која је све до краја 18. века представљала доминантан гудачки инструмент у Француској, и нагао заокрет ка виолини с преласка 18. на 19. век утицали су на релативно мали солистички опус за виолу у франкофоним земљама све до 20. века. Традиционална ,посебност’ франкофоне музике која кроз историју увек гради засебан стил представља посебан изазов за камерни duo виола-клавир. Док Фореова Елегија (оригинално написана за виолончело) и Енескуов Концертни комад спадају у абецеду виолског репертоара, извођење аранжмана Франкове сонате у А дуру представља праву реткост за нашу средину.
Биографије
Растко Поповић завршио је дипломске, специјалистичке и докторске академске студије виоле на Факултету музичке уметности, Универзитета уметности у Београду у класи проф. Дејана Млађеновића. Мастер студије виоле је завршио у Норвешкој на Универзитету у Ставангеру као стипендиста Владе Кралјевине Норвешке. Школовање је завршио са највишим оценама. Похађао је бројне мајсторске курсеве виоле, камерне и ране музике код реномираних уметника. Освојио је награде на националним и међународним такмичењима, а између осталог 2004. је освојио другу награду на Међународном такмичењу Музичке омладине Македоније Музичари новог миленијума. У периоду од 2002. до 2011. године свира у различитим оркестарским саставима: Јеунессес Мусицалес World Орцхестра (2002/03), Гудачи Светог Ђорђа (2004/05), Симфонијски оркестар РТС-а, Ставангер Сyмпхонy Орцхестра (Норвешка), итд. Тренутно предаје Методику наставе гудачких инструмената на Факултету музичке уметности у Београду. Поред класичног виолског, камерног и оркерстарског репертоара, активно се бави историјски информисаном праксом извођења музике 17. и 18. века као стални члан ансамбла Београдски барок. Свет савремене и алтернативне музике истражује и кроз свирање електричне виоле - 2006. започинје ауторски уметнички пројекат Сам свој сопствени рингишпил посвећен електричној виоли као савременом музичком медију.
Маријана Савов-Стојановић рођена је у Београду, где је завршила основну музичку школу у класи проф. Јелице Веселиновић и средњу музичку школу у класи проф. Милене Митић. Дипломирала је на Факултету музичке уметности, Универзитета уметности у Београду, у класи проф. Игора Ласка. По завршетку студија одлази у Америку где магистрира на Универзитету Џорџије у класи проф. Евгенија Ривкина. Две године се потом усавршавала код проф. Олге Радосављевић на Кливлендском конзерваторијуму. За време студија у Америци радила је и као професор клавира и корепетирор. Похађала је више курсева на којима је радила са професорима Арбом Валдмом, Сијавусом Гаџијевим, Еленом Гречниковом и другима. Током школовања била је награђивана више пута на такмичењима ученика и студената музике. Неступала је на концертима у земљи и иностранству - као солиста и у камерним ансамблима. Од 2008. до 2013. године свира у клавирском дуу са Ланом Родић наступајући у културним центрима Београда и Руме, галерији САНУ, Студентском културном центру у Београду, Српском културном центру у Паризу и на интернационалном такмицењу Едвард Григ у Ослу, Норвешка. Од 2003. године ангажована је у музичкој школи Јосип Славенски у Београду као професор-корепетитор.