УТОРАК, 1. НОВЕМБАР У 20.00
ВЕЛИКА САЛА
Светске премијере композиција српских композитора Ане Гњатовић, Иване Стефановић, Стевана Ковача Тикмајера, Милорада Маринковића, Владимира Пејковића, Светлане СавићСаша Мирковић, виола
Владимир Благојевић, хармоника
Концерт подржао Сокој
Биографије
Саша Мирковић
, виолиста, рођен је у Чачку 1980. год. Основно и средње музичко образовање стиче у Школи за музике таленте у Ћуприји, након чега завршава основне и магистарске студије на Факултету музичке уметности у Београду, где је тренутно на завршној години докторских студија. Током школовања професори су му били угледни педагози - Петар Ивановић, Панта Величковић, Ђерђ Зазровић, Томислав Милошевић и Дејан Млађеновић.Активан као солиста и као камерни музичар, са посебним афинитетом за савремену уметничку музику. Одржао је велики број реситала и камерних концерата. Као солиста, члан гудачког квартета и члан оркестра, учествовао је на свим важним манифестацијама у Србији (БЕМУС, Трибина композитора...), као и на концертним турнејама у иностранству. Као солиста, наступао је са словачким камерним оркестром Богдан Вархал, Ансамблом Арте, Београдским камерним оркестром „Љубица Марић“, Београдским гудачким оркестром „Душан Сковран“, Камерним оркестром Шлезингер, Симфонијским оркестром Војске Србије Станислав Бинички, Омладинским симфонијским оркестром Југоисточне Европе, Камерним оркестром Универзитета уметности у Крагујевцу, Но Бордерс оркестром и ансамблом Метаморфозис чији је оснивач и уметнички директор. Током своје концертне каријере, као солиста, члан ансамбала и оркестара наступао је у Србији, Црној Гори, Италији, Мађарској, Румунији, Грчкој, Швајцарској, Шпанији, Француској, Немачкој, Исланду, САД, Канади, Аустрији, Аустралији, Новом Зеланду, Хонг Конгу, Шведској, Финској, Холандији, Русији, Норвешкој, Словачкој, Босни и Херцеговини, и у дворанама као што су Карнеги Хол, Ејвори Фишер Хол, Opera у Сиднеју, сала Чикашке филхармоније, Волт Дизни Хол, Сони центар, Палата музике у Барселони, сала Берлинске филхармоније и многим другим ....
Његово досадашње професионално ангажовање укључује позицију лидера секције виола у Ансамблу за нову музику, Ансамблу АРТЕ, Београдском гудачком оркестару „Душан Сковран“, Београдском камерном оркестару „Љубица Марић“, Камерном оркестру „Шлезингер“, као и сарадњу са Оркестром Жебељан и Београдском филхармонијом. Такође је наступао у оквиру квартета Контраданце и Кон-траст.
Саша је члан и соло виолиста регионалног Но Бордерс Орцхестра.
Премијерно је извео велики број дела, које су за њега писали и посветили му домаћи и стани композитори, како за соло инструмент тако и за виолу и оркестар.
Саша Мирковић је добитник великог броја првих и специјалних награда, међу којима се истиче Прва награда на такмичењу Таленти за 21. век у Словачкој, која му је дала прилику да наступа као солиста са словачким камерним оркестром под управом виолинисте Богдана Вархала. Добитник је и више специјалних признања за извођење савремене музике.
Похађао је мајсторски курс Праг-Беч-Будимпешта и радио са професором Огњаном Станчевим. Као члан квартета Контраданце похађао је мајсторски курс код New Хелсинки квартета и Медичи квартета. Такође, у оквиру истог семинара, као солиста је радио са виолистом Медичи квартета Ивом-Јан ван дер Верфом.
Као студент био је члан и вођа виола Норвешког омладинског оркестра (Елверум), Немачко-скандинавског оркестара (Берлин), Светског омладинског мировног оркестара (Стокхолм).
Ангажован је као професор на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.
www.сасхамирковицхвиола.цом
Владимир Благојевић је рођен 1980. године у Крагујевцу. Нижу и средњу музичку школу завршио је у родном граду у класама Слободана Станића и Војина Васовића. Дипломирао је 2004. и магистрирао 2007. године на Високој школи за уметност у Берну (Швајцарска) у класи Теодора Анцелотија, једног од најпрестижнијих светских уметника на хармоници. Поред многобројних првих и специјалних награда на домаћим такмичењима, Владимир Благојевић је лауреат великог броја интернационалних такмичења за хармонику међу којима су најзначајнији:
„Премио ди Цитта ди Цастелфидардо“ у Италији 1995; Светски куп у Швајцарској 1996; „Гранд Приx“ у Француској 1997; „Премио ди Цитта ди Цастелфидардо“ у Италији 1997. и 1998; Светски трофеј у Андори 1997; Светски Трофеј у Италији 1998. Био је финалиста такмичења „Цхаин“ за све инструменте, у Варшави 2003. године.
Носилац је награде Фондације „Алл-Феллоwс“ из Базела за изузетно солистичко уметничко деловање и развој савремене музике, а 2004. постаје стипендиста фондације Фриедл-Wалд из Цириха.
Педагошка активност рефлектује се кроз чланство у жиријима на неколико значајних интернационалних такмичења хармонике. Такође, од 2004. је стални члан жирија међународног композиторског такмичења Пре-Art у Цириху. Одржао је више семинара и предавања у земљи и иностранству како на тему хармонике, тако и из области савременог музичког стваралаштва и улоге интерпретатора у њему.
Владимир Благојевић од календарске 2014. носи звање доцента на Филолошко-уметничком факултету Универзитета у Крагујевцу. Његови студенти данас остварују значајне успехе на домаћим и међународним такмичењима.
Последњих петнаест година Владимир Благојевић је активан на концертном подијуму као солиста и камерни музичар у Немачкој, Швајцарској, Италији, Белгији, Холандији, Француској, Португалији, Аргентини, Аустрији, Шпанији, Јерменији, Грузији, Србији, Босни и Херцеговини, Македонији... Наступао је у водећим светским концертним просторима као што су: Берлинска филхармонија, Вигмор хол у Лондону, Франкфуртска Opera, Циришка Opera, Театар Колон у Буонес Аиресу, ККЛ у Луцерну, Концертгебау у Амстердаму, Минхенска Opera итд. Сарађивао је са многим познатим инструменталистима као што су: Петру Луга, Рацхел Цоллy, Томас Деменга, Маттхиас Артер, Ернесто Молинари, Теодоро Анзеллотти, Александер Габрyс, Стефан Хуссонг, Борислав Чичовачки, Саша Мирковић, те са диригентима као што су Стефан Асбурy, Пиерре Боулез, Маттхиас Пинтсцхер, Франк Оллу, КХ Грубер, Сyлваин Цамберлинг...
Посебно се издвајају концерти са оркестрима: са Симфонијским оркестром РТВ Бајерна у Минхену и Берлину, са Симфонијским оркестром РТВ Баден-Виртенберга у Фрајбургу, Штутгарту, Бриселу и Берлину, са Симфонијским оркестром РТВ Хесена у Паризу и Франкфурту, са Ансам6лом Студио 6 у Радио Београду са директним преносом на РТС Дигитал… Солистички реситали су га одвели на многе значајне светске сцене – од престижног фестивала у Луцерну, до Националног театра Колон у Буенос Аиресу...
Владимир Благојевић је дуги низ година придружени или стални члан неколико камерних ансамбала са великом интернационалном репутацијом. У првом реду је „Енсембле Модерн“ из Франкфурта са којим континуирано наступа већ десет година у градовима попут Берлина, Париза, Брисела, Милана, Франкфурта, Амстердама, Лондона... Био је придружени члан ансамбла Пол Кле из Берна са којим је наступао у Женеви, Буонес Аиресу, Цириху, Берну и Будимпешти. Од 2004. године је стални члан ансамбла „Пре-Art“ из Цириха са којима је забележио више од 40 наступа у градовима Швајцарске, Француске, Немачке, Србије, Босне и Херцеговине и Македоније.
Један је од кооснивача колектива „Студио 6“ 2012. године, ансамбла који чине истакнути уметници из целе Србије, а чија се делатност фокусира на извођење савремене уметничке музике.
Владимир Благојевић је до сада снимио преко 20 композиција гостујући у различитим студијским пројектима.
Посебно га интересује заједнички рад са многим познатим композиторима као сто су Маттхиас Пинтсцхер, Пиерре Боулез, Маттхиас Артер, Мирослав Срнка, Wолфганг Рихм, Рицхард Беррет, Осцар Бианцхи, са којима је сарађивао на креирању нових дела за хармонику или за хармонику у ансамблу. На тај начин Владимир Благојевић се континуирано залаже за развој овог инструмента и у правцу његовог интегрисанја у светску оркестарску и камерну музику. Тако је премијерно извео педесетак нових композиција као солиста и у оквиру поменутих камерних састава.