logo skc

УНУТАР РАМА
20. ФЕБРУАР - 8. МАРТ
Циклус: Филм и видео у пољу визуелне уметности
УТОРАК, 28. ЈАНУАР У 19.00 ВЕЛИКА САЛА
КОНЦЕРТ КАМЕРНИХ АНСАМБАЛА ФМУ
ЧЕТВРТАК, 23. ЈАНУАР У 19.00 ВЕЛИКА САЛА

ОД КОНКРЕТНОГ КА АПСТРАКТНОМ

c_1100_0_16777215_00_slike_21_08-09_od-konkretnog-ka-apstraktnom_10.jpg

3 - 13. СЕПТЕМБАР

изложба фотографија студената ИИ и ИИИ године графичког дизајна и мултимедије Факултета савремених уметности

ментор изложбе: Светлана Кнежевић Лукић, професор фотографије    

подршка: Ирина Томић, професор историје уметности

студенти излагачи: Маријана Иванчов, Кристина Јаћимовић, Сара Јовановић, Дарја Радук, Невена Тркуља, Сара Лазић, Исидора Мунђа, Александра Светлик,  Александар Анђелковић, Марија Лацман, Кристина Живадиновић, Јована Кастратовић, Ана Пантовић, Тамара Цвијић, Исидора Панић, Ана Кнежевић, Ана Вукосављевић, Дино Брничанин, Милица Гајић, Мина Каљевић

Дете прво спознаје свет око себе, па тек онда онај у себи, тако студенти Факултета савремених уметности најпре фотографишу конкретан свет који их окружује, па тек онда прелазе у домен апстракције.

Њихове очи постепено се навикавају да посматрају околину кроз објектив, како да кадрирају, фотографишу, да примете нешто што до тада нису. Пут од конкретног ка апстрактном подразумева вишеструко сазревање студента као личности и као уметника, али пре свега као посматрача. На том путу студент учи да препозна мотив вредан кадра, а за то је потребно доста вежбе и времена.

У почетку настају случајни мотиви. Истражују најпре дневно светло, а потом вештачко. Пажњу им привлаче необични или сасвим обични предмети које користе свакодневно, покушавајући да у свему нађу занимљивост.

Временом, случајеви прерастају у намере и експериментисањем они постепено освајају не само свет око себе, већ и онај унутарњи, без кога би све било пуки призор, без личног потписа.

Тај унутарњи свет, толико јединствен за сваку личност јесте оно што се посебно спознаје током студија. Радећи портрете, на пример, студент упознаје друге, анализира људе око себе, примећује лепоту и индивидуалност у сваком бићу, док се аутопортретом суочава са самим собом, са сопственим страстима душе и имагинације.

Од рационалног прелази у свет маште и снова и починје да ствара сопствене светове, често врло апстрактне, у којима и немогуће постаје могуће. 

мр Светлана Кнежевић Лукић, професор на предмету Фотографија, ФСУ

(Радно време галерије:  радним данима 11.00 – 18.00)

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1

Pin It
© 2025 СКЦ Београд

Плеасе публисх модулес in оффцанвас поситион.

Студентски културни центар - Краља Милана 48, Београд

Дон'т хаве ан аццоунт yет? Регистер Ноw!

Сигн in то yоур аццоунт