УТОРАК, 2. ЈУЛ У 19.00
принципи графике у функцији визуелизације урбаног простора
Пројекат се бави феноменима транспарентности и рефлексивности у контексту града, у домену стакла и великих структура у којима се оно што је очигледно појављује као градивни елемент. Поглед на стаклене фасаде је илузорног карактера, а саме слике често одликује вишеслојност, истовременост и фрагментарност. Наведене одлике и феномени повезују се са графичким медијем и преиспитују његов потенцијал у вишемедијском делу.
Окосницу истраживања представља прозор, као градски мотив и архитектонски елемент, посредник светлости и међа два простора. Главна идеја рада је у комбинацији погледа на и кроз објекат, користећи квалитете (полу)транспаренције и рефлексивности.
Структуре и елементи се прилагођавају и/или редефинишу простор у коме се излажу. Они су сачинјени од модула - фолија на које је ручно умножена цинкана матрица поступцима високе штампе. Модули улазе у дијалог са датим просторним условима формирани у фасаде, зидове или тунел, или у виду стубова и прозора као слободни елементи. Суптилне разлике сличних и истих отисака и квалитети присутни у осталим елементима - огледалским површинама, снимцима и самом кретању посматрача - стварају једну изложбену целину.
Изложба је настала као докторски уметнички пројекат на Универзитету уметности у Београду, ментор је др ум. Владимир Милановић, коментор др Мариела Цветић. Марија Сибиновић (1989) је завршила основне дипломске 2012. и мастер студије 2013. године на Факултету примењених уметности у Београду, у класи проф. Мирјане Томашевић, на одсеку графика и књига.
Учествовала је на око 50 колективних изложби у земљи и иностранству. Самостално је излагала седам пута. Поред класичних сликарско-графичких техника, истражује области проширених медија и вишемедијске уметности. Члан је УЛУПУДС-а од 2015. Живи и ради у Београду.