
ПЕТАК, 28. ЈАНУАР У 18.00 ГАЛЕРИЈА ЦИРКУС
перформанс
аутор и извођач: Ђурђија Јеленковић
музика: Миладин Стојковић, контрабас и Растко Поповић, виола
Срећа је увек ту, иза угла, у празним ходницима ума. Између неба и нас, стојимо ми сами.
Перформанс говори о томе где се преклапају, а где разилазе звучни таласи одсвираних нота и таласна дужина беле боје. Перформанс у покрету, а истовремено истраживање звучних и светлосних електромагнетних таласа. Освртом на научни предложак који тврди да људско око реагује на таласне дужине од 380 до 740 нм и фреквенције од 430 до 770 ТХз постоји извесност између онога што видимо и оног што чујемо. Њутнов круг боја из његовог дела „Оптике 1704“. приказује боје које је он повезао са музичким нотама. Спектралне боје од црвене до љубичасте подељене су нотама музичке скале.
„Бела боја, коју често сматрамо не-бојом је као симбол једног света где су све боје, као својства материјалних супстанци, ишчезле. Бело делује на нашу душу као апсолутна тишина. Та тишина није смрт, она је препуна живих могућности. То је једно ништа пуно младалачке радости, или боље речено, једно ништа пре сваког рођења, пре сваког почетка. Тако је, можда, одзванјала хладна и бела земља у дане леденог доба… Тешко је боље описати свитање, а да се оно не именује - бело.“ (Василиј Кандински)
Ђурђија Јеленковић је професионални балетски играч, аудио-визуелни уметник, кореограф, дипломирани и мастер физичар смера Примењена физика и информатика Физичког факултета у Београду и професор физике. Завршила је и основне студије Института за уметничку игру смер кореографија и стручни сарадник у области истраживања уметничке игре и кореографије Српске академије наука и уметности. Добитница је значајног признања „Охрабрење“ које додељује Народно позориште у Београду.
Миладин Стојковић је основне и мастер студије контрабаса завршио на ФМУ у Београду у класи проф. Небојше Игњатовића. Наступао је на бројним концертима у земљи и региону. Извео је неколико солистичких реситала за контрабас. Од 2013. године предаје контрабас у Музичкој школи „Др Војислав Вучковић“. Поред бављења класичном музиком активан је и у више жанрова савремене музике као бас гитариста и контрабасиста.
Растко Поповић је дипломске, специјалистичке и докторске студије виоле завршио на ФМУ у Београду, а мастер академске студије на Универзитету у Ставангеру (Норвешка). Активан је извођач и редовно наступа у земљи и иностранству. Запослен је на Факултету музичке уметности у Београду у звању доцента.