ČETVRTAK,19. FEBRUAR 2015. u 19.00 (traje do 27. februara)
GALERIJA SKC
„Fragmen(a)t, lat. sačuvan deo, ostatak […]“ (Rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika, Matica srpska, Novi Sad, 1976)
„Fragmenti su sačuvani delovi intimnih prostora. Oni su fizički ostaci, lični tragovi života, pa zatim arheološkog i arhivskog rada. Fragmenti su slike okružene prazninama stvorenim protokom vremena. Ono što se činilo razorenim, bar u maloj meri, bilo je dekonstruisano - izgubilo je svoju konstrukciju, ali je, ipak, ostavilo za sobom rasute fragmente.
Fragmenti su obične stvari – nađene slike podvrgnute poetskoj aktivnosti duha, koje progovaraju o tome šta jesu, o tome ko smo mi. Fragmenti slede tezu da umetnik ništa ne stvara, već je tu da posloži, prikaže i ukaže na postojeće, da nešto uobliči i eventualno ga reformuliše (Annette Messager: „Word for Word“, 2006).
Skupljanje fragmenata bio je proces rekonstrukcije prošlosti kojim se (neočekivano, jer fragmenti su bili duboko skriveni u njenim naslagama) autentičnim, objektivnim slikama i subjektivnim sećanjima – traga za načinima čuvanja sećanja, uz nužnost težnje da se prošlo utka u sadašnji trenutak.
Vladimir Ranković rođen je u Kragujevcu 1973. godine. Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Primenjena grafika, atelje Grafika i knjiga. Student je doktorskih interdisciplinarnih studija teorija umetnosti i medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Docent je za oblast grafika i grafičke tehnike na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. Realizovao je deset radova u kojima se bavi odnosom subjekta i prostora.