
СРЕДА, 8. ФЕБРУАР У 19.00
ГАЛЕРИЈА СКЦ
изложба фотографија
„Пропутовати десет хиљада миља корисније је него прочитати десет хиљада страница књига”, каже кинеска изрека. Лично искуство остаје непроцењиво, уз једну суштинску разлику - ону између туристе и путника. Јер путници никада не помисле да су странци.
Још од давних дана људи су увек били знатижељни и вољни да путују. У почетку, само су ретки имали ту прилику да, упознајући друге светове, учине и свој свет богатијим за искуство више, доживе својеврсну емоцију о томе да њихов поглед на свет није и једини, и сазнање да након проживљеног више никада неће бити исти.
У то време, приче оних који су се враћали изазивале су разнолике емоције. У XИИИ веку, Марко Поло донео је из Кине први папирни новац, причао о томе како се Кинези сваког дана купају и једу пиринчане резанце. Након изласка његове књиге о животу на двору Кублај кана - „Ил Милионе“, документоване цртежима и артефактима прозвали су га „Марцо, ил Милионе“ („Марко, хиљаду лажи“), јер су се његове приче са Далеког истока Европљанима чиниле исувише нестварним.
Уместо често неуких и непрецизних цртежа, данас је документ путовања - фотографија. Моћан, предиван медиј не само да бележи стварност која се приликом неких незаборавних путовања пред нама створила, већ нијансе и облике пејзажа, покрете и емоције људи, њихове обичаје и уметност, и све заједно их путем визуелног записа неизбрисиво бележи у нашим сећањима.
У највећем старом градском језгру у Европи, у Напуљу, широм сиромашног „Шпанског кварта“ (Qуартиери Спагноли) емоције становника изражавају улични графити. Уметност осликавања (најчешће) зидова, својеврсне објаве и пароле чији најраскошнији примерци могу да се виде само тридесетак километара од Напуља у античкој Помпеји и Херкулануму, настала је много пре нашег времена.
Историја и уметност Европе, Медитерана и Блиског истока, од антике и средњег века до данас, људи, обичаји и грађевине које се често савршено уклапају у безвремене пејзаже, и судар цивилизација, у неким од путника изазивају онај чудесни осећај сете - емоцију коју најчешће и најлепше може да опише фотографија.
Ивана Дукчевић дипломирала је на Факултету примењених уметности и дизајна у Београду 1992. године, на одсеку сценског костима и до сада је реализовала неколико самосталних и учествовала на више групних изложби. Аутор је преко стотину путописних фотографија објављених у часопису Травел Магазине, као и 12 путописних књига. Часопис Натионал Геограпхиц / Србија, два пута је објавио њене путописне фотографије као фотографије месеца.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |